Conference Agenda

October 16-18, 2019 | Sunriver, Oregon

Find the Schedule-at-a-Glance in the table below, as well as a detailed agenda for each day of the conference in the tabs below the Schedule-at-a-Glance. For a schedule that you can customize, be sure to download Attendify. Paper programs will also be available when you check in at the Information & Registration Table the day of the conference.

Be sure to download the conference app, and read the General Conference Information that includes information and tips to help you get the most out of this year’s conference!

Schedule-at-a-Glance

Day Start Time End Time Event
Tuesday
10/15/19
6:00 pm 8:00 pm Evening Early Registration – Homestead Lobby
Wednesday
10/16/19
8:00 am
9:00 am
11:45 am
12:00 pm
1:30 pm
1:45 pm
3:15 pm
3:30 pm
5:00 pm
12:00 pm
1:30pm
1:30 pm
1:45 pm
3:15 pm
3:30 pm
5:00 pm
Registration – Homestead Lobby
Pre-Conference Trainings
Lunch Buffet – Homestead
Welcome & Plenary – Homestead
Break
Workshop Session One (6)
Break
Workshop Session Two (6)
Wednesday
Evening

10/16/19
5:30 pm 7:30 pm Reception & I am M.O.R.E. Performance (cash bar and appetizers) – Great Hall
Thursday
10/17/19
6:30 am
8:00 am
8:00 am
8:30 am
10:00 am
10:15 am
12:00 pm
1:45 pm
2:00 pm
3:30 pm
3:45 pm
5:00 pm
5:00 pm
10:00 am
10:00 am
10:15 am
11:45 am
1:45 pm
2:00 pm
3:30 pm
3:45 pm
5:15 pm
Registration – Homestead Lobby
Exhibitor Booths Open – Great Hall
Breakfast Buffet – Homestead
Plenary: Culture as Healing – Homestead
Break
Workshop Session Three (6)
Plated Lunch & Plenary: Oregon Legislators – Homestead
Break
Workshop Session Four (6)
Break w/ Snacks
Workshop Session Five (2) & Learning Markets (4)
Friday
10/18/19
8:00 am
8:00 am
8:15 am
11:00 am
11:00 am
11:00 am
Registration – Homestead Lobby
Breakfast Buffet – Homestead
Plenary & Closing – Homestead

Wellness Room

Please visit the wellness space during the conference in the Cascade Gallery building (just between the Main Lodge and the Great Hall) on the ground floor in Room 712. There you can recenter, create artwork, listen to music, access support, and/or just sit in silence. We’ve set aside specific times for Black, Indigenous, People of Color (BIPOC) to use the room.

  • Wednesday, October 16 – 12:00 pm – 5:00 pm *3:15 pm – 5:00 pm BIPOC only*
  • Thursday, October 17 – 8:00 am – 6:00 pm *2:00 – 3:30 pm BIPOC only*
  • Friday, October 18 – 8:00 am – 12:00 pm *8:00 – 9:00am BIPOC only*

Draft Agenda

Download a PDF of the Agenda

Tuesday, October 15th

6:00 pm – 8:00 pm Evening Early Registration in Homestead Lobby

Wednesday, October 16th

8:00 am – 5:00 pm Registration in Homestead Lobby

9:00 am – 12:00 pm Pre-Conference Workshops/Trainings

Training A
Abbot 1
Wed. 9-12 pm

Foundations of Trauma Informed Care
Ana Hristić, Education and Training Coordinator, Trauma Informed Oregon
Isha-Charlie McNeely, Outreach and Community Engagement Coordinator

Training B
Landmark 1
Wed. 9-12 pm

Implementing Trauma Informed Care: Where to Begin
Stephanie Sundborg, Research and Evaluation Coordinator, Trauma Informed Oregon

Training C
Landmark 2
Wed. 9-12 pm

Roots of Resilience – Developing a Trauma Lens to Nurture Resilience: A Workshop for Professionals Serving Young Children and Families
Shannon Lipscomb, Program Lead for Human Development and Family Sciences, Oregon State University-Cascades

11:45 pm – 1:30pm Lunch Buffet

12:00 pm – 1:30 pm Welcome & Plenary

Lunch Opening
Homestead

Welcome & Plenary

  • Mandy Davis, Director, Trauma Informed Oregon
  • Anita Davis, The Confederated Tribes of Warm Springs
  • Patti Dobrowolski, Up Your Creative Genius

1:30 pm – 1:45 pm Break

1:45 pm – 3:15 pm Workshop Session One

Workshop 1
Abbot 1
Wed. 1:45-3:15 pm

Panel: Organizational Change

Creating a Trauma Informed Organization
Rachel Schutz

Relational Practices for Facilitating Trauma-Informed Change
Angela Hamilton

Assessment to Action: Cross-departmental development of a 5-year Trauma Informed Action Plan
Kelly Locey, MPH, CPS

Workshop 2
Fireside Room
Wed. 1:45-3:15 pm

Shared Workshop

The Implementation of Trauma Informed Nursing Care at Shriners Hospital for Children Portland: build up, buy-in and blunders
Maggie Gould

Resiliency for the Caregiver – Recognition of Burn Out and Keys to Sustaining the Work
Lacey Sheppard, LCSW

Workshop 3
Landmark 2
Wed. 1:45-3:15 pm

Decolonizing Care: Community Care In the Organizational Environment
Brianna Bragg, MSW; Stephanie Roberson, MSW

Workshop 4
Landmark 1
Wed. 1:45-3:15 pm

“Help! I’m the Only Person of Color in my Department Surviving Daily Bombs of Racism, Microaggressions and Not Feeling Like I Belong”
Javelin Hardy
Please note: We are asking White-European-Caucasian people to respect the space by not attending this event.

Workshop 5
Heritage 1
Wed. 1:45-3:15 pm

Transforming Public Service Culture Through Trauma Informed Care
Shilo George, Peggy Morell, Rob Nathan, Grady Wheeler

Workshop 6
Abbot 2
Wed. 1:45-3:15 pm

3:15 pm – 3:30 pm Break

3:30 pm – 5:00 pm Workshop Session Two

Workshop 7
Abbot 1
Wed. 3:30-5:00 pm

Panel: Implementation Frameworks and Tools

Creating a Theory of Change Framework to Guide Implementation and Evaluation of Trauma Informed Practice
Julia Love, Kate Gigler

Central Oregon Embraces Shared Measurement: Positive Factors to Promote Resilience
Brianne Kothari, Meah Cukrov

Empathic Inquiry: A patient-centered approach to social needs screening
Ariel Singer, Stephanie Castano

Sustaining and Growing Sanctuary across a Health Care System – Asante’s Journey
Jennifer Nidalmia, Laurel Madrone

Workshop 8
Fireside Room
Wed. 3:30-5:00 pm

Workshop 9
Landmark 1
Wed. 3:30-5:00 pm

Implementation of Trauma Informed Approaches in State Agencies
Kathleen Burns, Chelsea Holcomb, Don Erickson, Kelli Heflin

Workshop 10
Landmark 2
Wed. 3:30-5:00 pm

Workshop 11
Abbot 2
Wed. 3:30-5:00 pm

Caring for the Caregiver
Jaye Holly, Elizabeth Bouvier-Fitzgerald, LPC

Workshop 12
Heritage 1
Wed. 3:30-5:00 pm

5:30 pm – 7:30 pm Evening Reception (cash bar and appetizers)

Performance
Great Hall

I am M.O.R.E. (Making Other Resiliency Experiences) – Performance with singing and personal storytelling
S. Renee Mitchell & Roosevelt High School Students

Thursday, October 17th

6:30 am – 5:00 pm Registration in Homestead Lobby

8:00 am – 5:00 pm Exhibitor Booths Open in Great Hall

8:00 am – 10:00 am Breakfast Buffet

8:30 am – 10:00 am Plenary

Breakfast Plenary
Homestead

Plenary: Culture as Healing

Facilitator:
Mandy Davis, Director, Trauma Informed Oregon

Panel:
Leslie Gregory – Founder & Director, Right To Health
Rosanna Jackson – Methamphetamine/Suicide Prevention Coordinator, The Confederated Tribes of Warm Springs
Carlos Chavez – Executive Director, Morpheus Youth Project

10:00 am – 10:15 am Break

10:15 pm – 11:45 am Workshop Session Three

Workshop 13
Abbot 1
Thur. 10:15-11:45 am

Panel: Healthcare & HIV

Reducing Barriers & Engaging New Clients: Best Practices from an HIV Clinic
Elwood, LCSW; Emily Borke, LCSW

Changing Organizational Culture through Implementation of TIC
Lauren Nathe, BSN, MN, RN; Emily Borke, LCSW; Amanda Hurley, MS, CFLE

Integrating Health Navigators as Part of Trauma Informed Care
Akilah Powell, Emily Burchell

Workshop 14
Fireside Room
Thur. 10:15-11:45 am

Workshop 15
Landmark 1
Thur. 10:15-11:45 am

Workshop 16
Landmark 2
Thur. 10:15-11:45 am

Workshop 17
Abbot 2
Thur. 10:15-11:45 am

Trauma Informed Care and the Nature Connection
Kathleen Guillozet, Israel Bayer, Kurt Russo

Workshop 18
Heritage 1
Thur. 10:15-11:45 am

12:00 pm – 1:45 pm Plated Lunch & Plenary

Lunch
Homestead

Plenary: Preventing Adversity and Promoting Resilience through Legislation

Moderators: Mandy Davis & Peter Buckley
Panel: Oregon Legislators

Senator Lew Frederick, District 22
Senator Sara Gelser, District 8
Representative Pam Marsh, District 5
Representative Ron Noble, District 24
Representative Tawna Sanchez, District 43

1:45 pm – 2:00 pm Break

2:00 pm – 3:30 pm Workshop Session Four

Workshop 19
Abbot 2
Thur. 2:00-3:30 pm

Shared Workshop: Trauma Informed Care in Washington County

All Alone: How trauma-informed care is addressing our next public health crisis
Kera Magarill

Implementation of TIC at Washington Co Juvenile: Achieving successes and overcoming hurdles
Jennifer Cearley, PhD

Workshop 20
Fireside Room
Thur. 2:00-3:30 pm

Workshop 21
Landmark 1
Thur. 2:00-3:30 pm

Workshop 22
Heritage 1
Thur. 2:00-3:30 pm

The Brain Architecture Game
Hilary Harrison

Workshop 23
Landmark 2
Thur. 2:00-3:30 pm

Workshop 24
Abbot 1
Thur. 2:00-3:30 pm

Panel: Trauma Informed Efforts in Education

Creating Trauma Informed Schools: Lessons from a three year pilot
Alfonso Ramirez, Maureen Hinman

We are here to help: SROs as trauma informed responders
Jennifer Johnson

Building Resilient Communities in Grants Pass
Dr. Todd Bloomquist

3:30 pm – 3:45 pm Break w/ Snacks

3:45 pm – 5:15 pm Workshop Session Five & Learning Markets

Workshop 25
Abbot 1
Thur. 3:45-5:15 pm

Panel: Community Change

Creating Community Resilience – A Rural Road-map for Building a TI Region
Marcia Hall, PhD; Charlene Stutes

Supporting Cross-System Implementation of Trauma Informed Care
Elaine Walters, Katie McClure

Self Regulation & Resilience
Peter Buckley

Workshop 26
Landmark 1
Thur. 3:45-5:15 pm

Workshop 27
Vandervert
Thur. 3:45-5:15 pm

Learning Market – A Learning Market is an opportunity for everyone to contribute and learn in short, smaller, more intimate sessions that are discussion-based. We will have a place where attendees can write down a topic they’d like to connect with others around and then during the Learning Market sessions attendees can join whatever session that they’re interested in. More details will be announced at the conference.

Workshop 28
Abbot 2
Thur. 3:45-5:15 pm

Learning Market – A Learning Market is an opportunity for everyone to contribute and learn in short, smaller, more intimate sessions that are discussion-based. We will have a place where attendees can write down a topic they’d like to connect with others around and then during the Learning Market sessions attendees can join whatever session that they’re interested in. More details will be announced at the conference.

Workshop 29
Landmark 2
Thur. 3:45-5:15 pm

Learning Market – A Learning Market is an opportunity for everyone to contribute and learn in short, smaller, more intimate sessions that are discussion-based. We will have a place where attendees can write down a topic they’d like to connect with others around and then during the Learning Market sessions attendees can join whatever session that they’re interested in. More details will be announced at the conference.

Workshop 30
Heritage 1
Thur. 3:45-5:15 pm

Learning Market – A Learning Market is an opportunity for everyone to contribute and learn in short, smaller, more intimate sessions that are discussion-based. We will have a place where attendees can write down a topic they’d like to connect with others around and then during the Learning Market sessions attendees can join whatever session that they’re interested in. More details will be announced at the conference.

8:00 am – 11:00 am Registration – Homestead Lobby

8:00 am – 11:00 am Breakfast Buffet

8:15 am – 11:00 am Plenary & Closing

Breakfast Closing
Homestead

Plenary & Closing

Facilitator: Mandy Davis, Director, Trauma Informed Oregon

“Like a Shield” The Making of the Bill of Rights in Oregon
Brian Lindstrom’s documentary film screening followed by a moderated panel discussion with Jessica Katz and Alumni of the Family Preservation Project.

Family Preservation Project Alumna:

  • Ebony Howard, Certified Recovery Mentor
  • Nova Sweet, LCSW
  • Ashley Dorety (Sophia), BA Candidate in Child and Family Studies
  • Kendra Wright (Selene), Certified Peer Support Specialist
  • Marco Brewer, AA Candidate